mksqhrendeelrusr

Индија - Холи Фестивал
0.0/5 rating (0 votes)

Индија - Холи Фестивал - Програма на Тура

1 ДЕН (04.03.2023 - сабота) СОФИЈА - ДУБАИ - ДЕЛХИ

Состанок на аеродромот во Софија. Лет до Делхи преку Дубаи во 14.45 часот со АК „Флај Дубаи“. Слетување на аеродромот во Дубаи во 21.45 Лет за Делхи во 04.05 часот.

 

2 ДЕН (05.03.2023 - недела) ДЕЛХИ

Слетување во Делхи во 05.15 часот. Пречек од партнерската компанија, трансфер до хотел, по можност, пријавување пред 14:00 часот. Во попладневните часови истражувајте го стариот дел на Делхи - комбинација од стари споменици, тесни улички и раздвижени пазари. Посета на Раџ Гат - споменик подигнат во чест на „таткото на нацијата“ Махатма Ганди, Црвената тврдина (надвор) - масивна тврдина изградена од Шах Јахан во 1648 година. Тврдината се издига до висина од 33,5 метри, гледано од градот, а висока 18 метри, гледано од реката. Посетете ја гробницата на Хумајун, изградена од вдовицата на вториот славен император Мугал Хумајун - извонреден споменик во индо-персиски стил, претходник на Таџ Махал. Продолжуваме со Џама Масџид – една од најголемите џамии во Азија (од надвор), изградена од императорот Шах Јахан и најголемиот архитектонски проект на Могалската империја. Вечера. Ноќевање.

 

3 ДЕН (06.03.2023 - понеделник) ДЕЛХИ

Појадок. Денеска ќе продолжиме со Њу Делхи, кој е одраз на британското наследство оставено зад нас. Поделбата меѓу Стариот и Новиот Делхи е, всушност, поделбата на поранешните престолнини на Могалите и Британците, соодветно, како и различниот стил и начин на живот во стариот и новиот дел. Стариот град е претставник на традициите и секој посетител може да го допре до начинот на живот на антиката во сите негови аспекти, разновидност и шарм. Спротивно на тоа, Њу Делхи е град кој се стреми да живее и да се развива според највисоките стандарди на 21 век. Прошетката низ Империал Делхи вклучува посета на Кутаб Минар, највисокото минаре во светот со 73 метри, чиј дијаметар во основата е 15 m и 2,5 m на врвот. Нејзините ѕидови се украсени со врежани реченици од Куранот - светата книга на муслиманите. Минарето е една од најсовршените кули на персискиот свет. После тоа, посетете го Гуридвара Бангла Сахиб, кој е најпознатиот храм на Сиките во Индија. Посветен е на осмиот Сик Гуру Хар Кришан и има езеро во храмот што се нарекува Саровар. Водата се смета за света и е позната како Амрит. Ќе продолжиме до Претседателството, Парламентот и импозантната „Порта на Индија“ изградена во чест на 80.000 илјади војници загинати во Првата светска војна. Вечера. Ноќевање.

 

4 ДЕН (07.03.2023 - вторник) ДЕЛХИ - АГРА

Појадок. Поаѓање за Агра (200 км, околу 4 часа). Сместување во хотел. Посета на тврдината Агра, позната како црвена тврдина, исто така прогласена за светско наследство на УНЕСКО. Опкружена со ѕид висок 70 метри, таа е најдолгата тврдина во Индија. Главните атракции на тврдината се Бисерната џамија, Диван-Е-Аам, Јахангири Махал и Диван-Е-Кас. Оваа тврдина е од голем интерес бидејќи повеќето од настаните што довеле до изградбата на Таџ Махал се случиле овде. Покрај тоа, тврдината е пригодна точка за набљудување, откривајќи прекрасен поглед на Таџ Махал.Посета на фабрика за мермер, каде што ќе ја видиме старата техника за производство на мермерни производи „Пиетрадура“. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

 

5 ДЕН (08.03.2023 - среда) АГРА - ТАЏ МАХАЛ - ЏАЈПУР

Заедно да го прославиме фестивалот Холи – со многу музика и бои. Холи е популарен антички хинду фестивал, познат и како фестивал на пролетта, фестивал на бои или фестивал на љубовта. Фестивалот ја слави вечната и божествена љубов на Рада Кришна и се слави со многу радост и ентузијазам во сите делови на Индија. Враќање во хотелот. Во доцните попладневни часови, посетете го Таџ Махал на зајдисонце - легендарниот споменик на архитектурата изграден од ожалостениот император Шах Јахан, во спомен на неговата сакана сопруга Мумтаз Махал. Ова ремек-дело на мугалската архитектура комбинира исламски, индиски и персиски елементи. Во 1983 година, тој беше вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО. Зградата е со неверојатни размери, беспрекорна симетрија, проѕирен бел мермер, а блескавиот одраз во водите на каналот е навистина воодушевувачка глетка. Таџ Махал е еден од најубавите архитектонски комплекси во светот и се смета за симбол на вечната љубов. Вечера. Ноќевање.

 

6 ДЕН (09.03.2023 - четврток) ЏАЈПУР

Појадок. Поаѓање за Џајпур (260 км, околу 5-6 часа). Пристигнување во Џајпур. Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање

 

7 ДЕН (10.03.2023 - петок) ЏАЈПУР

Појадок. Екскурзија до античкиот главен град Амбер и посета на неверојатната тврдина Амбер, чија изградба започна во 17 век. Пред изградбата на Градската палата во Џајпур, Амбер беше седиште на власта.Јавање на слон до врвот на тврдината (качувањето со слонови е можно само доколку ги има, алтернативно искачувањето се врши со џипови). Тврдината изгледа импресивно, целосно изградена од бел мермер и црвени песочник карпи, со архитектура под влијание на хинду и муслимански стил на декорација и украсување. Прошетка во комплексот дворови и сали. Многу од собите имаат прекрасни фрески, со скапоцени камења и огледала вметнати во ѕидовите. Подоцна посета на Хава Махал. Значењето на Хава Махал е Палатата на ветровите, изградена од Махараџа Саваи Пратап Синг во 1799 година со уникатна пирамидална форма. Има 953 мали прозорци украсени со мали решетки. Малите прозорци им служеа на жените да ги гледаат поворките и различните активности што се случуваа на улиците. Продолжуваме со Градската палата – прекрасната палата ја изградил Махараџа Саваи Џаи Синг за време на неговото владеење. Градската палата е неверојатна со својата архитектура и градини, дворови, згради, како и музеј посветен на самата Градска палата. Јантар Мантар е најголемата камена опсерваторија во светот и тоа ја прави интересна туристичка атракција. Вечера. Ноќевање.

 

8 ДЕН (11.03.2023 - сабота) ЏАЈПУР - ДЕЛХИ

Појадок. Напуштање на хотелот. Поаѓање за Делхи (270 км – околу 5-6 часа). Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

 

9 ДЕН (12.03.2023 - недела) ДЕЛХИ - ДУБАИ

Ран појадок и трансфер до аеродром. Лет за Дубаи во 09.50 часот Слетување во Дубаи во 12.30 Трансфер до хотел и пријавување. Панорамски разглед на Емиратот со туристички водич на бугарски јазик. Екскурзијата ќе ви даде можност да се запознаете со најинтересните знаменитости во Дубаи додека туристичкиот водич ви раскажува за историјата на емиратот, новите проекти, како и љубопитни факти од животот на локалното население. Разгледот го започнуваме со стариот дел на градот наречен Деира, поминувајќи покрај шарените пазари за зачини и злато. Ќе го поминеме Каналот Дубаи со традиционално водно такси - абра. Локалниот канал е историски центар на трговијата во Дубаи, кој сè уште е преполн со бродови што превезуваат луѓе и стоки. Нашата следна дестинација е модерниот град на Емиратите. Патувајќи по булеварот со облакодерите на патот Шеик Зајед, ќе поминеме покрај трговскиот центар на Емиратите, каде што се наоѓа внатрешната скијачка патека, Дубаи Медиа Сити и Дубаи Интернет Сити со канцелариите на водечките светски медиумски и софтверски компании. Ќе продолжиме до хотелот Атлантис, патувајќи по „стеблото“ на Палма Џумеира, првиот од трите вештачки острови во форма на палма. Ќе застанеме на фотографии во „The Pointe“ од каде што панорамата кон хотелот е неверојатна. Секако, нема да ја пропуштиме фото-паузата пред симболичниот хотел Бурџ ал Араб 7*, изграден во облик на бродско едро во морето. Ќе продолжиме со посета на Дубаи Марина - област на иднината и дом на неверојатни и неверојатни облакодери, марина и арена за локалните шеици кои се фалат со своите луксузни автомобили. Нашата следна станица е Дубаи Мол. Покрај продавниците, Дубаи Мол има и аквариум кој користи 10 милиони литри вода. Скромната „стаклена кутија“ ја има најголемата акрилна табла за набљудување во светот. Преку него посетителите можат да уживаат во дури 33 илјади различни видови морски животни.

 

10 ден (13.03.2023 - понеделник) ДУБАИ - СОФИЈА

Ран појадок. Трансфер до аеродром. Лет за Софија во 09.55 часот Слетување на аеродромот во Софија во 13.45 часот.

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

 • Двонасочен авионски билет Софија-Дубаи - Делхи-Дубаи - Софија со АК „Флај Дубаи“ со вклучен аеродромски такси и багаж;
 • Традиционално добредојде на аеродромот во Делхи;
 • 7 ноќевања со појадок и вечера во Индија;
 • 1 ноќевање со појадок во хотел со 3* во Дубаи;
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • Сите екскурзии и патувања со автобус вклучени во програмата;
 • Туристички водич за разгледување во Делхи, Џајпур и Агра
 • Двонасочен авионски билет Софија-Дубаи - Делхи-Дубаи - Софија со АК „Флај Дубаи“ со вклучен аеродромски такси и багаж;
 • Традиционално добредојде на аеродромот во Делхи;
 • 7 ноќевања со појадок и вечера во Индија;
 • 1 ноќевање со појадок во хотел со 3* во Дубаи;
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • Сите екскурзии и патувања со автобус вклучени во програмата;
 • Туристички водич за разгледување во Делхи, Џајпур и Агра.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :

 • Индиска туристичка виза -90 американски долари.
 • Трошоци од лична природа; храна, пијалоци и услуги кои не се споменати во програмата.
 • Бакшиш (задолжителен минимален бакшиш за туристички водич и возач - 10 американски долари по лице по град).

 

Вoзрастен вo двoкреветна соба

Еднокреветна соба

            Трет возрасен

Дете до 11,99 г. со 2-ца возрасни

             1445 €

             1825 €

                 1385 €

              1285 €

 

Примерок на хотели за сместување:

*Делхи – Golden Tulip Suites или слично

*Џајпур – Рамада или слично

*Премиера на Агра – Кристал саровар или слично

Забелешка:

Цените на пакетите за дете се без користење на дополнителен кревет. Децата кои престојуваат на дополнително легло во двокреветна соба плаќаат иста цена како и трето возрасно лице.

Цените на пакетите се во евра и се плаќаат во денари по цена од 62 мкд.

ВИЗЕН РЕЖИМ

 Потребни документи за издавање индиска виза:

Доставувањето на документите е онлајн

 • Една фотографија во електронска верзија со димензии 5,08 x 5,08 cm.
 • Меѓународен пасош со важност од минимум 6 месеци по датумот на враќање од Индија и најмалку три празни страници за визата.
 • Од 01.06.2016 година, Амбасадата на Република Индија воведе онлајн издавање виза.
 • Повеќе информации на: https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • Меѓународен пасош со важност 6 месеци по датумот на патување.
 • Депозит при регистрација во износ од 250 Евра
 • Втор депозит во износ од 250 Евра до 60 дена пред поаѓање
 • Доплата до 30 дена пред поаѓање
 • Краен рок за резервација: 10 дена пред поаѓање

РОКИ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ НА РЕЗРВАЦИЈА И ПЕНАЛИ:

 • До 60 дена пред поаѓање - без пенали
 • Од 60 дена до 30 дена од датумот на поаѓање во износ од 500 евра
 • Од 30-ти ден до датумот на поаѓање, целосниот износ на патувањето
 • Промена на име до 10 дена пред тргнување без доплата

ОТКАЖУВАЊА БЕЗ КАЗНИ И ВРАЌАЊЕ:

Во случај на откажување на патувањето од страна на агенцијата, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;

Во случај на неможност за патување, поради забрана или ограничувања како резултат на епидемиолошката состојба поврзана со КОВИД 19, уплатената сума се враќа во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање.

БЕЛЕШКИ:

 • Минимален број на туристи за реализација на програмата: 20
 • Рок за известување за ненаплатени минимум - 10 дена пред поаѓање
 • Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци (гориво), аеродром, пристаниште и сл. такси; промена од повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи.
 • Посочените цени на пакетите се пресметуваат по курс на лева во однос на доларот 1,00 USD = 1,75
 • Цените на пакетите се во евра и се плаќаат во денари по цена од 62 мкд.
 • Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што тур-операторот веднаш ќе ги информира корисниците.
 • Тур-операторот НЕ е одговорен за промена на музејските такси и часовите за работа на музејот. Може да се појават промени. Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се примени од релевантните гранични органи.
 • Сите дополнителни екскурзии мора да се побараат и да се платат однапред во агенцијата. Дополнителните денови на екскурзија може да бидат предмет на промена.
 • Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во врска со влезот и престојот во Индија.

 

 

 

359

Leave a comment

You are commenting as guest.