mksqhrendeelrusr

СЕЈШЕЛИ
4.0/5 rating (2 votes)

Вашиот одмор на Сејшелите –

„Во другиот свет“

(10 дена / 7 ноќевања) - со авион

Поаѓање: 31 јануари 2023 година / Враќање: 9 февруари 2023 година

 

Една од најубавите островски држави распространета на архипелаг во Индискиот океан. Егзотика од која застанува здивот, неверојатни пејсажи, забава, вкусна храна и кокосови ореви во изобилство.

Ова е место за одмор од соништата ...

Република Сејшели е архипелаг во Индискиот Океан, кој се состои од четири групи острови, со вкупно околу 100 поголеми или помали осттрови. Најголемиот остров е Махе, со површина од околу 144 км2, на кој се наоѓа главниот град Викторија. Целиот остров е ридски и се карактеризира со многу богата вегетација, благодарение на екваторијалната клима, која обезбедува доволно влага и сонце во текот на целата година. Во однос на природните убавини, тоа е мал рај на земјата, поради што е главната туристичка дестинација во светот. Има околу 80 илјади жители. Главниот јазик е креолски, но се зборува и француски и англиски.

 

1 ДЕН (31.01.2023) БЕЛГРАД - ИСТАНБУЛ  

Состанок на патници на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ во 18:00 часот. Полетување за Истанбул во 20:25 часот (лет ТК 1084). Оброк во авионот. 

 

2 ДЕН (01.02.2023) ИСТАНБУЛ - МАХЕ (СЕЈШЕЛИ)  

Слетување во Истанбул во 00:05 часот. Продолжено патување до Махе во 02:10 часот (лет ТК 748). Пристигнување во 11:00 часот. Трансфер до хотел. Сместување. Слободно попладне. Ноќевање.

 

3 ДЕН - 8 ДЕН  (02.02.- 07.02.2023) ОСТРОВ СЕЈШЕЛИ 

Појадок. Престој на Сејшелите во хотелот „Berjaya Beau Vallon Bay Resort“ на база ноќевање со појадок. За време на вашиот престој, можно е да се организираат факултативни излети низ островот со посета на главниот град Викторија, како и на други острови, со мали чамци. Најинтересен е островот Праслин, кој се карактеризира со прекрасни плажи и необична вегетација, пред се џиновски кокос, кои имаат прилично провокативна форма.

 

9 ДЕН (08.02.2023) ИСТАНБУЛ - МАХЕ - ИСТАНБУЛ 

Појадок. Слободен ден. Според меѓународните прописи, собите се ослободуваат до 12:00 часот, во раните вечерни часови, поаѓање кон аеродромот. Полетување за Истанбул во 23:15 часот (лет ТК 749). Оброк во авионот.

 

10 ДЕН (09.02.2023) БЕЛГРАД - ИСТАНБУЛ - БЕЛГРАД  

Пристигнување во Истанбул во 06:20 часот. Полетување за Белград во 08:25 часот (лет ТК 1081). Пристигнување во 08:05 часот.

 

 

ПАТНИЧКА ЦЕНА ПО ЛИЦЕ ВО ЕВРА:

- Плаќање во денари по официјалниот курс на Народната банка на денот на уплатата.

- Трокреветни соби на барање, но не ги препорачуваме бидејќи не подлежат на стандардот за возрасен.

Во цената на патувањето е вклучено:  

- Авиопревоз Белград-Истанбул-Махе-Истанбул-Белгра;

- Автобуски трансфери аеродром-хотел-аеродро;

- Сместување во стандардни двокреветни соби во хотелот 3* Berjaya Beau Vallon Bay Resort & Casino на ноќевање со појадок основ (самопослужување);

- Услуги на лиценциран водич на српски јазик кој оди со групата од Белград;

- Трошоци за организација на патувањето;

- Авионска такса во моментот на извршување на патувањето во износ од 388,68 евра (292,00 EUR-YR, EUR 0,98-RF, 17,13 ЕУР-РС, 0,22 ЕУР -РС, 4,48 ЕУР-ЛГ, 10,00-ТР, 49,13-ДВ, 14,74-П1 евра).

- Конечниот износ на авионското такси е подложен на промени и се утврдува при издавање на авионскиот билет, најдоцна 48 часа пред почетокот на патувањето. Во цената на патувањето не е вклучено:-   факултативни екскурзии;

- Меѓународно патничко здравствено осигурување кое вклучува третман со Ковид.

 

ЦЕНА: 1570 €, по лице.

 

СМЕСТУВАЊЕ во Хотел: Berjaya Beau Vallon Bay Resort 3*, Сејшели - или слично https://www.berjayahotel.com/

Хотелот се наоѓа во заливот Бо Валон, на северозападниот брег на островот Махе, на една од најубавите песочни плажи. Хотелот се наоѓа на околу 10 километри од главниот град Викторија и околу 15 километри од меѓународниот аеродром. Гостите имаат на располагање 5 ресторани кои служат специјалитети од интернационална, италијанска, морска храна, азиска и регионална кујна, 3 барови, 2 базени со лежалки и чадори (посебен базен за деца), продавница за сувенири, казино, бутик, услуга за чување деца (се доплаќа ). Интернетот е достапен за гостите на јавни површини. Собите се елегантно уредени и имаат клима, ТВ, мини-бар, апарат за кафе/чај, сеф и телефон. Покрај тоа, тие имаат приватна бања со фен.

 

ВИЗА:

- За граѓаните на Република Македонија, за туристички престој во Сејшели, не е потребна виза, согласно објавата на Министерството за надворешни работи https://www.mfa.gov.mk/mk/page/32/proveri-dali-ti-e-potrebna-viza. Пасошот мора да важи најмалку 6 месеци по враќањето од патувањето.

 

Тековни услови за влез на DCovid 19 за Сејшели:

- Од 1-ви декември, сите ограничувања за патување поврзани со СОВИД 19 се укинати. Граѓаните мора да имаат осигурување што го покрива Ковид и да пополнат декларација за патување преку веб-страницата: https://seychelles.govtas.com/ 

ОПШТИ И КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:   

- ВАЛУТА: Сејшели - Сејшели рупија 1 УСД = 13,26 SCR 1 EUR = 12,72 SCR.

- КЛИМА: Сејшели - Во овој период од годината, сезоната на дождови наизменично се менува со сушната сезона. Топло, со дневни температури од 27-33˚C. Можни се пократки тропски тушеви. Морето е мирно и топло. 

ПРИЈАВУВАЊЕ И УПЛАТА НА АВАНС до 15.12.2022 година. 

Ги замолуваме патниците да го почитуваат датумот за регистрација и плаќање, поради строгите рокови за плаќање за авиокомпаниите и странските партнери. Во спротивно, ниту местата ниту цените се загарантирани. 

ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ: 

- Плаќањето и доплатите во земјата поврзани со ова патување патниците ги подмируваат во денари по официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија на денот на плаќањето.

- Организаторот на патувањето го задржува правото да ја промени цената на патувањето во случај на промена на цената на превозот, како и да го откаже патувањето во случај на недоволен број пријавени патници или да им понуди на патниците можност да организираат индивидуално патување за наведената дестинација, со промена на цената на патувањето. Минималниот број на пријавени патници за реализација на овој аранжман е 15.

- Рокот за откажување на патувањето од страна на организаторот на патувањето е 20 дена пред патувањето, по овој основ.

- Доколку организаторот е спречен да го изврши договорот поради неизбежни и вонредни околности, тој е должен да го извести патникот за раскинувањето на договорот без непотребно одлагање веднаш по сознанието, а пред да започне патувањето.

- Содржината на панорамското разгледување и обиколките на локалитетите, предвидени во програмата, подлежи на промена доколку тоа е условено од оправдани причини (работи на патишта, локалитети, промена на работното време на локалитетите за време на празници, штрајкови, колапс на сообраќајот. итн.).

- Факултативните екскурзии не се покриени со гаранцијата за патување на организаторот, бидејќи се организирани од локални партнери.

- Конечниот износ на авио билетите е предмет на промена и се одредува при издавањето на авионскиот билет, најдоцна 48 часа пред почетокот на патувањето.

- Поради промена на цената на горивата на пазарот на нафта, можно е да се воведе доплата на гориво, чиј износ е предмет на промена до почетокот на патувањето и ќе важи за сите пријавени патници.

- Времето на летот наведено во деталите за летот е закажаното локално време. Патникот ќе биде информиран за точното време на летот по добивањето на информацијата од авиокомпанијата, а не порано од 48 часа во однос на времето на полетување.

- Т.А Елида Турс не е одговорена за различни вербални информации за програмата за патување.  

Со оваа програма и ценовник важат Општите услови за патување на туристичката агенција Т.А Елида Турс. 

 

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:

- Цените на аранжманот, како и сите други доплати се изразени во евра (освен ако не е поинаку дефинирано).

- Плаќањето се врши исклучиво во дeнарска противвредност по официјалниот среден курс на Народната банка на Maкедонија на денот на плаќањето.

- Цената е загарантирана само за уплата на целиот износ. Во спротивно, гарантиран е само износот на аконтација, а остатокот е предмет на промена. 

НАЧИНИ ЗА ПЛАЌАЊЕ:

- Авансно плаќање од најмалку 15% од вкупната цена на аранжманот при регистрација, 60 дена пред патување вкупно 35%, 45 дена пред патување вкупно 50%, а остатокот најдоцна 30 дена пред патувањето :

• Во кеш

• Платежни картички (Master, Visa, Maestro).

• Жирално, преку сметка, по пат на фактура. 

 

 

899

Leave a comment

You are commenting as guest.