mksqhrendeelrusr

Истанбул - авион - индивидуална програма
4.3/5 rating (3 votes)

Истанбул | 2, 3, 4 и 5 ноќевања

Зимски пакет аранжмани

Истанбул! Местото што ги исполнува сите желби на светот и Ви ги отвора портите кон непроценлива убавина, историја, шопинг и флерт на два континенти. Главниот град на 3 империи ќе Ве освои, бидејќи не е само име од историјата. Ова е единствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од над 13 милиони жители. За овој град кој пет пати го има менувано своето име, има многу што да се зборува. Една посета на овој град нема да Ви дозволи да ги откриете сите негови тајни. Ќе се воодушевувате, ќе разгледувате, ќе останете без зборови од прекрасната убавина, а сепак никогаш нема да дознаете се за овој бисер на Босфорот. Секогаш останува по нешто за наредна посета и се така до недоглед.

Програма

1 ден

Скопје - Истанбул

Полетување од Скопје за Истанбул со Пегасус секој ден, според објавен ред на летање. По слетување во Истанбул организиран

Втор, трет, четврти и петти ден

Истанбул

Појадок. Слободен ден за индивидуални разгледи и прошетки. Ноќевање.

Последен ден

Истанбул - Скопје

Појадок. Слободен ден за индивидуални разгледи и прошетки. Ноќевање.

 

Во цената е вклучено

 • Авионски превоз со Пегасус (по лице 20кг вклучен багаж + 7 кг рачен багаж)
 • Аеродромски такси
 • 2,3,4 или 5 ноќевања со појадок во некој од предложените хотели
 • Организиран трансфер на релација аеродром (Sabiha Gokcen) – хотел – аеродром (Sabiha Gokcen).

Во цената не е вклучено

 • Патничко и здравствено осигурување
 • Екстра трошоци во хотел
 • Цена за бебе, возраст 0-1,99 изнесува 40 еур
 • Цена за дете од 02 до 6,99 години 130 еур
 • Цена за еднокреветна или трокреветна соба се добива на барање

Важна напомена:

 • Цените се по лице и важат кога патуваат минимум две лица
 • Горенаведените цени не се гарантирани. Цената може да биде повисока и зависи од местата на авион!
 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур=61.8 мкд)
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со мин.6 месеца од денот на патувањето
 • За влез во Р.Турција потребно е да имате сертификат за вакцина со поминати мин. 14 дена од втората доза пред влез во земјата, ПЦР тест (не постар од 72 часа) или брз антигенски тест ( не постар од 48 часа), или сертификат дека сте ја прележале болеста во последните 6 месеци. Сите наведени сертификати се однесуваат за лица посатари од 6 години.
 • Формулар за влез, регистрација на : https://register.health.gov.tr (72 часа пред влез во земјата) - задолжителен.
 • За влез во Македонија потребен е сертификат за прележан COVID 19 во последните 45 дена сметајки од денот на оздравување, или примени најмалку 2 вакцини, или пак Антиген негативен тест или ПЦР негативен тест. Сите горенаведени потврди не се однесуваат и не се задолжителни за лица под 18 години.
 • Цените не важат за време на празници
 • Важно: За резервација задолжителна уплата од 100%, и ако се откаже резервацијата се плаќаат пенали од 100%.
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Елида Турс
2660

Leave a comment

You are commenting as guest.