mksqhrendeelrusr

Манастир Тумане
4.5/5 rating (2 votes)

1 ден (сабота – 20.02.2021)

Состанок на групата пред спортската сала во Битола во 21:00 часот и поаѓање. Транзит низ Прилеп, Велес и Скопје за земање на патниците од овие градови.

Влез во Србија на граничниот премин Табановце – Прешево во полноќните часови.  

 

2 ден (недела – 21.02.2021)

Ноќно возење, релација Врање, Ниш, Јагодина, Пожаревац, со попатни паузи пристигнување во манастирот во утринските часови. Манастирот е посветен на Светиот Архангел Гаврил, расположен во Голубачка Долина, на истоимениот поток.

Присуствување на Света Литургија. Поклонување на моштите на големите подвижници Светите Зосим и Јаков Тумански, на чии мошти секојдневно се случуваат чудеса и исцеленија, а поради тоа манастирот Тумане е наречен Ѓердапски Острог.

Пладневна пауза во градот Пожаревац и посета на Соборниот Храм Св. Архангел Михаил и Гаврил, седиште на Браничевската Епархија. Пауза за ручек.

Поаѓање кон Македонија во попладневните часови. Со попатни паузи и гранични формалности, пристигнување во Битола во полноќните часови.

 

ЦЕНА НА ПАТУВАЊЕТО: 1650 денари

 

Во цената е вклучено и патничко осигурување.

Напомена: Може да се патува со пасош или со лична карта.           

1053

Leave a comment

You are commenting as guest.